Chrániť osobné údaje znamená chrániť demokraciu
Posledné zistenia o tom, ako mala spoločnosť Cambridge Analytica cez Facebook prístup k osobným údajom vyše 50 miliónov ľudí, sú znepokojivé.
Komentár eurokomisárky Věry Jourovej
Ešte znepokojujúcejší je však fakt, že tieto údaje využila na ovplyvnenie správania ľudí a ich voličských preferencií - čiže v zásade na zmenu fungovania našich demokracií.
Hoci posledným udalostiam ešte potrebujeme hlbšie porozumieť, už teraz je jasné, že niekde sa stala veľká chyba. Najviac obáv vyvoláva skutočnosť, že hoci s prevzatím spornej aplikácie súhlasilo približne 270 tisíc ľudí, podľa médií sa bez súhlasu použili údaje 50 miliónov ľudí. Nikto z týchto ľudí nevedel, že ich údaje sa použili na formovanie politických názorov miliónov občanov, a ani orgány na ochranu údajov neboli o zneužití informované.
Tieto zistenia nám dôrazne pripomínajú, ako naliehavo potrebujeme modernizované pravidlá ochrany údajov, ktoré nadobudnú účinnosť v máji. Prinesú do spôsobu, akým firmy zaobchádzajú s údajmi používateľov, viac zodpovednosti, transparentnosti a dôslednosti. Ak firma zhromažďuje údaje na istý účel, nemôže ich využiť na žiadny iný účel, pokiaľ jej na to používateľ nedá súhlas. Európania budú mať konečne svoje údaje pod kontrolou a svoj súhlas s ich použitím budú musieť aktívne zvoliť ako jednu z možností. Navyše tieto nové pravidlá budú presadzovať orgány na ochranu údajov, ktoré získajú skutočné sankčné právomoci.
Pesimisti budú namietať, že nové pravidlá ochrany údajov znemožnia politickým stranám využívať údaje v kampaniach a pri oslovovaní potenciálnych voličov - napríklad zoznamy emailových adries. Nové pravidlá ochrany údajov takýmto kampaniam nebudú brániť.
Využívanie údajov na lepšie informovanie občanov pred voľbami určite prispieva k zdravému fungovaniu demokracie. No medzi informovaním občanov o ponuke, aby si mohli vybrať, a manipulovaním voličov je krehká hranica, ktorú nemožno prekročiť. Práve tomu môžu prísne pravidlá ochrany údajov zabrániť a zachovať tak našu demokraciu.
Z hľadiska údajov zakotvuje všeobecné nariadenie EÚ o ochrane údajov najlepšie prvky ochrany a práva spotrebiteľov na svete. Opäť sme sa presvedčili, že digitálna ekonomika otestuje, kam siaha naša ochrana údajov. Občania sa musia zorientovať a prestať sa naivne domnievať, na aké účely sa ich údaje každodenne používajú. Všetci musíme nad svojimi údajmi znova získať kontrolu a zaobchádzať s nimi zodpovedne. Nové pravidlá ochrany údajov nám na to poskytnú nástroje, stačí sa zmobilizovať a začať ich používať.
Věra Jourová, eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť
Komentár bol uverejnený v denníku SME 25. marca 2018.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
27.03.2018 06:00
Upravené:
03.11.2022 11:30