Dvojaká kvalita potravín – výsledky testovania
Miesto: BruselKomisia dnes uverejnila výsledky celoúnijnej testovacej kampane týkajúcej sa potravinových výrobkov, z ktorých vyplýva, že niektoré výrobky s rovnakou alebo podobnou značkou majú odlišné zloženie.
Dnes boli zverejnené výsledky testovania potravinových výrobkov v celej EÚ, ktoré ukázali, že dvojaká kvalita potravín nie je záležitosťou len niektorých členských krajín.
Hlavné zistenia po posúdení 1 380 vzoriek 128 rôznych potravinových výrobkov z 19 členských štátov:
- vo väčšine prípadov zloženie zodpovedá tomu, ako boli výrobky prezentované: 23 % výrobkov malo rovnakú prednú stranu balenia a rovnaké zloženie a 27 % výrobkov malo uvedené odlišné zloženie v rôznych krajinách EÚ a odlišnú prednú stranu balenia.
- V 9 % prípadov mali výrobky prezentované ako rovnaké v celej EÚ odlišné zloženie: mali rovnakú prednú stranu balenia, ale odlišné zloženie.
- Ďalších 22 % výrobkov, ktoré boli prezentované podobne, malo odlišné zloženie: mali podobnú prednú stranu balenia, ale odlišné zloženie.
- Pokiaľ ide o používanie rovnakého alebo podobného balenia výrobkov s rôznym zložením, neexistuje konzistentný geografický model. Rozdiel v zložení testovaných výrobkov navyše nemusí nevyhnutne predstavovať rozdiel v kvalite výrobku.
Na základe spoločnej metodiky budú môcť príslušné vnútroštátne orgány vykonať analýzu jednotlivých prípadov potrebnú na odhalenie zavádzajúcich praktík, ktoré sú podľa spotrebiteľského práva EÚ zakázané.
Opatrenia Komisie v oblasti dvojakej kvality:
- Nová dohoda pre spotrebiteľov - objasňuje, kedy dvojaká kvalita výrobkov znamená zavádzajúce praktiky,
- nová spoločná metodika na testovanie potravinových výrobkov,
- súbor usmernení s cieľom pomôcť vnútroštátnym orgánom pri uplatňovaní právnych predpisov EÚ týkajúcich sa spotrebiteľov a potravín,
- viac ako 4,5 milióna EUR na vyriešenie tohto problému,
- testovanie výrobkov v celej EÚ rovnakou metodikou s cieľom lepšie pochopiť dvojitú kvalitu výrobkov.
Európska komisia dnes uverejnila aj výzvu na predkladanie návrhov s celkovým rozpočtom vo výške 1,26 milióna EUR na posilnenie kapacít spotrebiteľských organizácií v oblasti testovania výrobkov a identifikácie potenciálnych zavádzajúcich praktík. Žiadosti je možné podať najneskôr do 6. novembra 2019.
Podrobnosti:
Výsledky celoúnijnej testovacej kampane Správa
Výsledky celoúnijnej testovacej kampane Príloha
Súvislosti týkajúce sa dvojakej kvality potravín
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
24.06.2019 06:00
Upravené:
03.11.2022 14:48