Tabačka Kulturfabrik Terra incognita Spišský Jeruzalem

EÚ financuje projekty v hodnote 5,1 milióna eur na podporu slobody a plurality médií

Miesto: Brusel

EÚ podporuje slobodu a pluralitu médií financovaním viacerých projektov, ktoré sa začnú realizovať v marci 2020.

Prvý projekt, ktorý riadi Európske centrum pre slobodu tlače a médií, sa zameria na vytvorenie celoeurópskeho mechanizmu rýchlej reakcie v prípadoch porušovania slobody médií s cieľom odhaľovať, riešiť a predchádzať potenciálnym porušeniam v tomto sektore, ako aj poskytovať praktickú pomoc ohrozeným novinárom.

Druhým projektom je fond cezhraničnej investigatívnej žurnalistiky, ktorý riadi Medzinárodný tlačový inštitút. Z tohto fondu sa budú podporovať vyšetrovania v prípadoch týkajúcich sa novinárov z najmenej dvoch členských štátov.

V rámci ďalších financovaných projektov sa budú realizovať činnosti (napr. odborná príprava a praktické príručky) zamerané na podporu nezávislej a spoločnej žurnalistiky a na podporu slobody médií v celej EÚ.

Zároveň sa o rok predlžuje fungovanie nástroja na monitorovanie plurality médií, ktorý sa zameriava na identifikáciu rizík pre pluralitu médií v celej Európe.

O predbežných záveroch tohtoročnej správy sa bude diskutovať na podujatí „Médiá a demokracia: cesta vpred“, ktoré sa uskutoční 20. marca v Bruseli a celkový súhrn správ by sa mal uverejniť v apríli 2020.

Činnosti EÚ v tomto sektore dopĺňajú dva prebiehajúce pilotné projekty v hodnote 1,7 mil. eur, ktoré sa zameriavajú na mobilitu vychádzajúcich hviezd v oblasti médií a na podporu mediálnych rád v digitálnom veku.

Podrobnosti:

Viac informácií o projektoch

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 02.03.2020 06:00
Upravené: 03.11.2022 14:53