Tabačka Kulturfabrik Terra incognita Spišský Jeruzalem

Eurobarometer ukazuje, aké dôležité sú dobré životné podmienky zvierat pre Európanov

Miesto: Brusel

Komisia už viac ako 40 rokov pracuje na zlepšovaní životných podmienok zvierat: postupne zlepšuje život zvierat a prijíma normy v oblasti dobrých životných podmienok zvierat v rámci právnych predpisov, pričom tieto normy patria medzi najprísnejšie na svete.

Výsledky prieskumu ukazujú, aká dôležitá je táto téma pre občanov v celej EÚ. Veľká väčšina Európanov (84 %) sa domnieva, že dobré životné podmienky hospodárskych zvierat by mali byť v ich krajine lepšie chránené než v súčasnosti. Podobný počet (83 %) podporuje obmedzenie času prepravy zvierat. Takmer tri štvrtiny respondentov (74 %) podporujú lepšiu ochranu dobrých životných podmienok spoločenských zvierat v ich krajine. Viac ako 90 % Európanov sa domnieva, že poľnohospodárske a šľachtiteľské postupy by mali spĺňať základné etické požiadavky. Pokiaľ ide o dovoz potravín z krajín mimo EÚ, viac ako osem z desiatich Európanov (84 %) sa domnieva, že súčasná situácia v oblasti dobrých životných podmienok zvierat by sa mala zmeniť. Buď by sa mali pravidlá EÚ týkajúce sa dobrých životných podmienok zvierat začať uplatňovať na dovoz potravín, alebo by sa potraviny mali označovať podľa uplatnených noriem. Napriek tomu, že rozhovory sa uskutočnili v marci 2023, keď boli ceny potravín v dôsledku inflácie už veľmi vysoké, 60 % respondentov uviedlo, že by boli ochotní zaplatiť viac za výrobky pochádzajúce z poľnohospodárskych systémov, v rámci ktorých sa dbá na dobré životné podmienky zvierat. Osobitný prieskum Eurobarometra (533) sa uskutočnil v období od 2. do 26. marca 2023. Celkovo sa uskutočnili rozhovory s 26 376 respondentmi z 27 členských štátov EÚ a z rôznych sociálnych a demografických skupín. 

Ako to vidia Slováci:

  • 82 % respondentov zo Slovenska sa zhoduje, že je dôležité chrániť dobré životné podmienky hospodárskych zvierat, aby sa zabezpečili ich dôstojné životné podmienky.
  • 77 % opýtaných sa domnieva, že dobré životné podmienky hospodárskych zvierat by mali byť v krajine lepšie chránené než v súčasnosti.
  • 80 % podporuje obmedzenie času prepravy zvierat.
  • 46 % Slovákov uviedlo, že by boli ochotní zaplatiť viac za výrobky pochádzajúce z poľnohospodárskych systémov, v rámci ktorých sa dbá na dobré životné podmienky zvierat.

Podrobnosti:

Tlačová správa

Eurobarometer

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Mgr. Štefan Zachariaš
Vytvorené: 19.10.2023 06:00
Upravené: 23.10.2023 14:47