Tabačka Kulturfabrik Terra incognita Spišský Jeruzalem

Európska komisia a WHO spojili sily na propagáciu prínosov očkovania

Miesto: Brusel

WHO označila váhavosť v otázke očkovania vrátane nezáujmu, nedôvery a nevyhovujúcich podmienok za jednu z desiatich hrozieb celosvetového zdravia v roku 2019. Vakcíny sú bezpečné a účinné a sú základom každého pevného systému primárnej zdravotnej starostlivosti.

Európska komisia a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes v Bruseli spoločne organizujú 1. celosvetový samit o očkovaní. Jeho cieľom je urýchliť celosvetové opatrenia na zastavenie šírenia chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, a zasadiť sa proti celosvetovému šíreniu dezinformácií o očkovaní.

Za posledné 3 roky stratilo 7 štátov vrátane 4 v európskom regióne status krajiny, v ktorej boli eliminované osýpky. Dosiaľ bol v roku 2019 celosvetovo nahlásený najvyšší počet prípadov osýpok od roku 2006. Nové ohniská chorôb sú priamym následkom nedostatočnej zaočkovanosti, a to aj medzi dospievajúcimi a dospelými, ktorí nikdy neboli úplne zaočkovaní. Za účelom účinného riešenia rozdielov v zaočkovanosti sa samit zaoberá mnohými prekážkami očkovania. Európska komisia a WHO vyzvali aj na výraznú podporu GAVI, Globálnej aliancie pre očkovanie. GAVI zohráva rozhodujúcu úlohu pri dosahovaní globálnych cieľov očkovania v krajinách, ktoré disponujú len malými zdrojmi. Na programe celosvetového samitu o očkovaní sú aj nové modely a príležitosti na zintenzívnenie vývoja vakcín, ako aj spôsoby zabezpečenia imunizácie ako priority v oblasti verejného zdravia a ako všeobecného práva.

Podrobnosti:

Tlačová správa

Otázky a odpovede

Desať opatrení zameraných na očkovanie pre všetkých

Celosvetový samit o očkovaní

Osobitný prieskum Eurobarometra 488: Postoje Európanov k očkovaniu

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 12.09.2019 06:00
Upravené: 03.11.2022 14:43