Tabačka Kulturfabrik Terra incognita Spišský Jeruzalem

Európsky týždeň regiónov a miest kladie dôraz na politiku súdržnosti a jej úlohu pri podpore regiónov, ktoré čelia dôsledkom ruskej vojny na Ukrajine

Miesto: Brusel

Komisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreira a predseda Výboru regiónov Vasco Alves Cordeiro sa dnes stretli na tlačovej konferencii, ktorou sa začína 21. Európsky týždeň regiónov a miest.

Zdôraznili kľúčovú úlohu, ktorú zohráva politika súdržnosti pri zmierňovaní účinkov energetickej krízy a poskytovaní pomoci tým, ktorí utekajú pred ruskou útočnou vojnou proti Ukrajine, ako aj ľuďom a regiónom, ktoré ich prijímajú. Občania si tiež myslia, že projekty financované z prostriedkov EÚ majú pozitívny vplyv. Z výsledkov nového prieskumu Eurobarometra, ktorý dnes Komisia uverejnila, vyplýva, že 39 % respondentov má celkovú informovanosť o projektoch financovaných EÚ, čo je nárast o 5 percentuálnych bodov v porovnaní spred 12 rokov. Z tých, ktorí vedia o projektoch financovaných z prostriedkov EÚ, si 79 % myslí, že majú pozitívny vplyv na regióny.

Ako to vidia Slováci:

  • 73 % Slovákov má celkovú informovanosť o projektoch financovaných z EÚ.
  • 86 % opýtaných si myslí, že projekty financované z prostriedkov EÚ mali pozitívny vplyv na rozvoj miest a regiónov.
  • 67 % respondentov vie, že regionálna politika EÚ podporovala členské štáty pri reakcii na núdzové situácie v oblasti zdravia a pri hospodárskej obnove v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.
  • 96 % Slovákov si myslí, že vzdelávanie, zdravotná a sociálna infraštruktúra sú najdôležitejšie oblasti, ktoré by mala podporovať regionálna politika EÚ, nasleduje životné prostredie (89 %) dopravné vybavenie (87 %).

Podrobnosti:

Tlačová správa

Prieskum Eurobarometra

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Mgr. Štefan Zachariaš
Vytvorené: 09.10.2023 06:00
Upravené: 16.10.2023 10:26