Tabačka Kulturfabrik Terra incognita Spišský Jeruzalem

Komisia schválila zmluvu s alianciou BioNTech-Pfizer na zabezpečenie prístupu k potenciálnej vakcíne

Miesto: Brusel

Európska komisia dnes schválila štvrtú zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech-Pfizer, ktorou sa zabezpečuje prvý nákup 200 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ plus možnosť požadovať ďalších 100 miliónov dávok, ktoré sa majú dodať, keď sa preukáže bezpečnosť a účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Členské štáty sa budú môcť rozhodnúť vakcínu darovať krajinám s nižším a stredným príjmom alebo ju distribuovať do ďalších európskych krajín. Dnešná zmluva s alianciou BioNTech-Pfizer rozširuje široké portfólio vakcín, ktoré sa budú vyrábať v Európe, vrátane už podpísaných zmlúv so spoločnosťami AstraZenecaSanofi-GSK a Janssen Pharmaceutica NV a ukončených prípravných rozhovorov so spoločnosťami CureVac a Moderna. Toto diverzifikované portfólio vakcín zabezpečí, že Európa bude dobre pripravená na očkovanie, keď sa preukáže, že vakcíny sú bezpečné a účinné.

Komisia sa rozhodla podporiť túto vakcínu na základe riadneho vedeckého posúdenia, použitej technológie, skúseností spoločností s vývojom vakcín a ich výrobnej kapacity schopnej zaistiť dodávky pre celú EÚ. Komisia financuje časť počiatočných nákladov výrobcov vakcín formou dohôd o predbežnom nákupe a za to získa právo na nákup stanoveného počtu dávok v konkrétnom časovom rámci. Poskytnuté finančné prostriedky sa považujú za preddavok za vakcíny, ktoré členské štáty nakúpia. Európska komisia sa zaviazala, že zabezpečí, aby vakcínu dostali všetci, ktorí ju potrebujú, a to nielen doma, ale kdekoľvek na svete.

Podrobnosti:

Tlačová správa

Stratégia EÚ v oblasti vakcín

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 11.11.2020 06:00
Upravené: 03.11.2022 15:02