Tabačka Kulturfabrik Terra incognita Spišský Jeruzalem

Komisia víta schválenie aktualizovaného odporučenia o voľnom pohybe v EÚ

Miesto: Brusel

Európska komisia víta, že Rada EÚ dnes schválila aktualizáciu odporúčania o koordinácii obmedzení voľného pohybu v rámci EÚ.

Komisia navrhla túto aktualizáciu 31. mája. Členské štáty sa okrem iného dohodli, že občania, ktorí boli úplne zaočkovaní alebo sa už zotavili z ochorenia COVID-19, by mali byť oslobodení od cestovných obmedzení.

Členské štáty sa dohodli aj na vyjasnených a zjednodušených cestovných požiadavkách: Cestujúci z oranžových oblastí by sa pred vycestovaním mali preukázať negatívnym testom, zatiaľ čo od cestujúcich z červených oblastí by sa mohlo vyžadovať, aby podstúpili karanténu, pokiaľ nemajú negatívny test.

V odporúčaní sa objasňujú pravidlá pre deti vo veku do dvanástich rokov, pričom sa zabezpečuje jednota podmienok pre rodiny pri cestovaní a stanovuje sa harmonizované obdobie platnosti testov: 72 h v prípade PCR testov a 48 hodín v prípade antigénových rýchlotestov.

Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu a pokrok v očkovaní boli upravené aj prahové hodnoty mapy EDCD. Odporúčanie tiež umožňuje členským štátom, aby v rámci „núdzovej brzdy“ opätovne zaviedli cestovné opatrenia v prípade zhoršenej epidemiologickej situácie.


Podrobnosti:
Otázky a odpovede (budú aktualizované)

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Mgr. Štefan Zachariaš
Vytvorené: 14.06.2021 06:00
Upravené: 02.07.2021 13:05