Letná hospodárska prognóza
Miesto: BruselHospodárstvo EÚ postihne tento rok v dôsledku pandémie koronavírusu hlboká recesia, a to aj napriek rýchlej a komplexnej reakcii tak na národnej ako aj európskej úrovni.
Vyplýva to z Letnej hospodárskej prognózy, ktorú dnes zverejnila Európska komisia. Keďže rušenie opatrení na obmedzenie pohybu je pomalšie, než sa predpokladalo v jarnej prognóze, vplyv na hospodársku činnosť v roku 2020 bude významnejší. V letnej hospodárskej prognóze 2020 sa predpokladá, že hospodárstvo eurozóny v roku 2020 klesne o 8,7 % a v roku 2021 vzrastie o 6,1 %. Očakáva sa, že hospodárstvo EÚ zaznamená v roku 2020 pokles o 8,3 % a v roku 2021 rast vo výške 5,8 %. Recesia tak dosiahne v roku 2020 výrazne vyššiu úroveň než 7,7 % prognózovaných v jarnej prognóze pre eurozónu a 7,4 % pre EÚ ako celok. Rast v roku 2021 bude tiež o niečo tlmenejší, než sa predpokladalo na jar.
Európska komisia revidovala smerom nadol aj prognózu pre Slovensko. Slovenské hospodárstvo by malo v 2020 klesnúť o 9% (6. najväčší pokles v rámci EÚ), čo je výrazne viac ako 6,7% prognózovaných na jar 2020. Dôvodmi sú pokles domácej spotreby a exportu. Oživenie by malo prísť v 2021 na úrovni 7,4% (vs. 6,6% prognózovaných pre Slovensko v máji 2020).
Riziká súvisiace s touto prognózou sú mimoriadne vysoké a prevažne nepriaznivé. Rozsah a trvanie pandémie sú v zásade stále neznáme. V prognóze sa predpokladá, že opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia sa budú naďalej postupne uvoľňovať a že nenastane „druhá vlna“ nákazy. Existuje značné riziko, že táto situácia by mohla zanechať hlbšie dlhotrvajúce stopy na trhu práce, než sa očakávalo, a pre mnohé spoločnosti by sa ťažkosti súvisiace s likviditou mohli zmeniť na problémy súvisiace s platobnou schopnosťou. Stabilita finančných trhov je vystavená rizikám a hrozí, že členské štáty nebudú schopné dostatočne koordinovať opatrenia v príslušných oblastiach politík na národnej úrovni. Ak sa nedosiahne dohoda o budúcom obchodnom vzťahu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, mohlo by to viesť k nižšiemu rastu, najmä v Spojenom kráľovstve. Protekcionistické politiky a nadmerný odklon od globálnych výrobných reťazcov by vo všeobecnosti mohli mať negatívny vplyv aj na obchod a svetové hospodárstvo. Existujú aj riziká lepšieho než očakávaného vývoja, ako napríklad včasná dostupnosť vakcíny proti koronavírusu. Návrh Komisie na plán obnovy zameraný na nový nástroj, Next Generation EU, nie je v tejto prognóze zohľadnený, pretože ešte nie je schválený.
Podrobnosti :
Letná hospodárska prognóza 2020 pre Slovensko
Celé znenie letnej hospodárskej prognózy 2020
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
07.07.2020 06:00
Upravené:
03.11.2022 15:00