Nové technológie môžeme využívať aj v prospech pacientov
Žijeme vo vzrušujúcej dobe, pokiaľ ide o inováciu v oblasti zdravia. Presné medicínske postupy a špičková lekárska diagnostika a zdravotnícke pomôcky môžu vniesť do zdravotnej starostlivosti prevratné zmeny a ponúknuť pacientom účinné riešenia.
Komentár Vytenisa Andriukaitisa
Nezávislé, transparentné a účinné hodnotenie nových zdravotníckych technológií, známe ako HTA (Health Technology Assessment), pomáha rozlíšiť skutočne užitočné inovačné technológie od tých, ktoré len vyzerajú dobre na papieri alebo na obchodných veľtrhoch. Preto je návrh Európskej komisie o udržateľnej spolupráci EÚ v oblasti hodnotenia zdravotníckych technológií, ktorý bol prijatý 31. januára 2018, prospešný tak pre pacientov, ako aj pre vnútroštátne orgány či priemysel.
Spolupráca EÚ v oblasti hodnotenia zdravotníckych technológií má pre pacientov obrovskú potenciálnu hodnotu. Vďaka zintenzívneniu HTA by mohli pacienti rýchlejšie využívať inovačné zdravotnícke nástroje, napríklad presné medicínske postupy, krvné testy, ktorými sa zisťujú rôzne druhy rakoviny, a iné výdobytky lekárskej vedy, o ktorých sa možno v súčasnosti dopočuť. Návrh ponúka väčšiu transparentnosť, pokiaľ ide o pridanú hodnotu z hľadiska liečby, a zároveň pacientovi poskytuje rýchlejší prístup k novým technológiám. To môže byť pre pacienta rozhodujúce, niekedy mu to môže dokonca zachrániť život.
Čo je HTA?
Hodnotenie zdravotníckych technológií (Health Technology Assessment, HTA) je zhrnutím informácií o lekárskych, sociálnych, hospodárskych a etických otázkach súvisiacich s používaním zdravotníckych technológií. Informácie sa sumarizujú systematickým, transparentným, nestranným a dôsledným spôsobom. Samo osebe je HTA pre krajiny EÚ kľúčovým nástrojom na zabezpečenie prístupnosti, kvality a udržateľnosti zdravotnej starostlivosti.
HTA prináša odpovede na tieto otázky:
- Ponúka tento liek lepšiu liečbu určitej choroby?
- Je tento nový skener skutočným vylepšením pre diagnostiku?
Aké sú náklady na tento liek/pomôcku pre systém zdravotnej starostlivosti
V tomto návrhu Európska komisia stanovila rámec pre spoločné klinické hodnotenia v dvoch oblastiach: v oblasti nových liekov a v oblasti určitých nových zdravotníckych pomôcok vrátane diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro. Takéto spoločné hodnotenia majú byť zamerané na klinické prínosy, ktoré ponúkajú tieto nové technológie v porovnaní s existujúcimi zdravotníckymi technológiami. Na základe výsledkov môžu členské štáty zvážiť pridanú hodnotu týchto nových technológií vo svojom vnútroštátnom kontexte.
Je pravda, že rozsah, v ktorom pacienti budú využívať rýchlejšie zavádzanie sľubných inovačných technológií, bude závisieť od rozhodnutí jednotlivých štátov. Vzhľadom na to, že v rámci zdravotnej starostlivosti sa v EÚ ročne míňa na farmaceutické výrobky 220 miliárd EUR a na zdravotnícke pomôcky 110 miliárd EUR, resp. niečo vyše 25 % ročných výdavkov na zdravotnú starostlivosť, vnútroštátne orgány majú jednoznačný záujem na tom, aby sa venovala príslušná pozornosť hodnoteniam, ktoré budú mať za následok úspory nákladov a lepšie výsledky pre pacientov. Nákladovo efektívna inovácia môže naozaj viesť k nákladovo efektívnejším a udržateľnejším zdravotníckym službám v členských štátoch, ktoré vynakladajú na zdravotnú starostlivosť v priemere 10 % svojho HDP.
Spoločnú prácu EÚ v oblasti klinického hodnotenia bude vykonávať koordinačná skupina členských štátov pre HTA zložená zo zástupcov vnútroštátnych orgánov. Vďaka spolupráci na úrovni EÚ sa členské štáty vyhnú zdvojenému úsiliu, pričom budú môcť združiť svoje odborné znalosti a lepšie využívať svoje zdroje.
Náš návrh je vyvážený a zároveň ambiciózny. Zohľadňujú sa v ňom špecifické črty farmaceutického odvetvia a odvetvia zdravotníckych pomôcok. V návrhu sa počíta s postupným zavádzaním (tri roky medzi nadobudnutím účinnosti a začatím uplatňovania v členských štátoch, navyše ďalšie trojročné prechodné obdobie), aby mali vnútroštátne orgány a odvetvie dostatok času na prispôsobenie sa novým postupom.
Návrh nadväzuje na viac ako 20 rokov dobrovoľnej spolupráce v tejto oblasti vrátane dobrovoľnej celoeurópskej siete a troch po sebe nasledujúcich jednotných akcií. Teraz je čas urobiť tento ďalší krok v záujme posilnenia spolupráce EÚ v tejto oblasti – túto myšlienku vo verejnej konzultácii podporilo 87 % respondentov.
Vytenis Andriukaitis, európsky komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín
Štyri piliere pre spoločnú prácu na HTA
- Spoločné klinické hodnotenia zamerané na čo najinovačnejšie zdravotnícke technológie s čo najväčším možným vplyvom na pacientov v EÚ.
- Spoločné vedecké konzultácie, počas ktorých sa môžu vývojári zdravotníckych technológií poradiť s orgánmi HTA, ktoré údaje a dôkazy majú predložiť.
- Sledovanie technologických noviniek s cieľom zabezpečiť, aby sa najsľubnejšie zdravotnícke technológie pre pacientov a systémy zdravotníctva včas identifikovali a zahrnuli do spoločnej práce.
- Dobrovoľná spolupráca v oblastiach mimo rozsahu povinnej spolupráce (napr. chirurgické postupy alebo hospodárske aspekty technológií v oblasti zdravia).
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
01.02.2018 06:00
Upravené:
03.11.2022 11:29