Slovensko očami Európskej komisie alias Správa o Slovensku 2019
Správa o Slovensku 2019 je súčasťou tzv. zimného balíčka* Európskeho semestra. V správe sa dozviete ako EK vníma Slovensko v rôznych oblastiach. Tieto správy prijíma Európska komisia každý rok pre každý členský štát Únie.
Správa o Slovensku 2019 sa venuje hospodárskej situácií a trendom, investíciám; zdaňovaniu, zdravotníctvu; politikám zamestnanosti; vzdelávaniu; podnikateľskému prostrediu, ako aj kvalite verejnej správy s dôrazom na boj proti korupcií, verejné obstarávanie, súdnictvo, EU fondy a riadenie ľudských zdrojov; ako aj sektorovým politikám (výskum a inovácie, energetika a životné prostredie). Správa zároveň vyhodnocuje pokrok a reformné úsilie Slovenska v jednotlivých politikách, poukazuje na pozitívne výsledky a upozorňuje na výzvy a pretrvávajúce problémy.
Podľa analýzy Európskej komisie sa Slovensku v súčasnosti ekonomicky darí, ale zaostáva v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúci rast a to najmä - kvalita verejnej správy; vzdelávanie, veda, výskum, inovácie; vyrovnávanie regionálnych rozdielov a kvalita životného prostredia. Ďalšími dôležitými výzvami zostávajú: starnutie populácie, automatizácia, robotizácia a digitalizácia. EÚ fondy predstavujú príležitosť a ponúkajú možnosti investovať do týchto oblastí a zlepšiť tak rastové vyhliadky do budúcnosti.
Tohtoročná správa o Slovensku navyše prepája dva procesy:
- Európsky semester, čiže koordináciu hospodárskych politík,
- Vyjednávanie financovania priorít z fondov pre Kohéznu politiku po roku 2020.
Súčasťou tohtoročnej správy je aj príloha, v ktorej Európska komisia definuje konkrétne investičné potreby Slovenska, ktoré by mohli byť financované z fondov pre Kohéznu politiku (eurofondy) v rokoch 2021 – 2027. Tieto priority budú aj predmetom diskusií o nastavení budúcich operačných programov medzi Európskou komisiou a Slovenskom.
*Zimný balíček je súčasťou ročného cyklu koordinácie hospodárskych politík na úrovni EÚ nazvaného európsky semester. Po svojom zverejnení sa Správa o Slovensku a jej analýzy budú prezentovať a diskutovať so zainteresovanými. V máji Európska komisia navrhne nové, alebo aktualizované špecifické odporúčania pre Slovensko.
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
28.02.2019 06:00
Upravené:
03.11.2022 14:41