Správa o stave Únie: nový akčný plán na úspešnejší boj proti rasizmu
Miesto: BruselPredsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie 2020 oznámila nový akčný plán EÚ proti rasizmu, v ktorom sa stanovuje súbor opatrení na ďalších päť rokov.
PKomisia okrem iného zabezpečí, aby členské štáty v plnej miere vykonávali príslušné právne predpisy EÚ a v prípade potreby daný právny rámec ešte posilnili. Mohlo by sa tak stať najmä v oblastiach, ako je presadzovanie práva, na ktoré sa právne predpisy o nediskriminácii ešte nevzťahujú. Komisia takisto vyzýva členské štáty, aby čo najviac využívali všetky nástroje, ktoré majú k dispozícii, najmä finančné prostriedky dostupné v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ a nástroja Next Generation EU. Akčný plán spája aktérov na všetkých úrovniach na účinnejší boj proti rasizmu v Európe, a to aj prostredníctvom prijatia národných akčných plánov proti rasizmu.
V akčnom pláne EÚ proti rasizmu na roky 2020 – 2025 sa stanovuje rad opatrení na boj proti rasizmu prostredníctvom právnych predpisov EÚ, ale aj iné spôsoby – spolupráca s členskými štátmi vrátane vnútroštátneho presadzovania práva, médií a občianskej spoločnosti, využívanie v súčasnosti dostupných aj budúcich nástrojov EÚ a preskúmanie ľudských zdrojov samotnej Komisie. V akčnom pláne sa okrem iného požaduje:
- lepšie presadzovanie právnych predpisov EÚ
- užšia koordinácia
- spravodlivá policajná práca a ochrana
- posilnené opatrenia na vnútroštátnej úrovni
- väčšia rozmanitosť zamestnancov EÚ
Medzi ďalšie opatrenia uvedené v akčnom pláne patria zvyšovanie informovanosti a riešenie rasových a etnických stereotypov prostredníctvom médií, vzdelávania, kultúry a športu a zlepšenie zberu údajov rozčlenených podľa etnického alebo rasového pôvodu. Komisia zavedie každoročné vymenúvanie Európskeho hlavného mesta (hlavných miest) začlenenia rozmanitosti a na jar 2021 zorganizuje samit proti rasizmu. Vykonávanie opatrení, ktoré sa uvádzajú v akčnom pláne, bude predmetom monitorovania a správ o dosahovanom pokroku, pričom sa príslušné opatrenia v prípade potreby upravia. Diskriminácia na základe rasového alebo etnického pôvodu je v EÚ zakázaná. Takáto diskriminácia však v našej spoločnosti pretrváva a viac ako polovica Európanov sa domnieva, že diskriminácia je v ich krajine rozšírená. Európska únia má zavedený právny rámec vrátane smernice o rasovej rovnosti a rámcového rozhodnutia o boji proti rasizmu a xenofóbii. Nedávne udalosti, ktoré poukázali na rasové napätie, vyvolali obavy, že právna ochrana proti rasovej, náboženskej alebo etnickej diskriminácii sa účinne nevykonáva. Súvisí to aj s obavami týkajúcimi sa vzťahu medzi orgánmi presadzovania práva a menšinami.
Podrobnosti:
Únia rovnosti: Akčný plán EÚ proti rasizmu na roky 2020 – 2025
Prehľad o akčnom pláne EÚ proti rasizmu na roky 2020 – 2025
Webové sídlo: Akčný plán EÚ proti rasizmu na roky 2020 – 2025
Tlačová správa o hlavných iniciatívach v rámci správy o stave Únie 2020
Osobitná webová stránka venovaná správe o stave Únie 2020
Autor/zdroj:
Archív KSK
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
18.09.2020 06:00
Upravené:
03.11.2022 15:01