Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Každý piaty Slovák vníma antisemitizmus ako problém

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Európska komisia zverejnila výsledky prieskumu Eurobarometra o antisemitizme v Európe. Výsledky prieskumu ukazujú, že zatiaľ čo 89 % židov tvrdí, že antisemitizmus sa za posledných 5 rokov výrazne zintenzívnil, v rámci širokej verejnosti to takto vníma iba 36 %. V priemere iba 4 z 10 Európanov si myslia, že holokaust je v školách dostatočne vyučovaný. 34 % respondentov nevie, že popieranie holokaustu je kvalifikované ako trestný čin (na Slovensku je to 20 % respondentov).

Antisemitizmus je vnímaný ako problém viac ako dvomi tretinami obyvateľstva vo Švédsku (81 %), Francúzsku (72 %) a v Nemecku (66 %). Viac ako polovica obyvateľstva 5 štátov Únie (Švédska (73 %), Nemecka (61 %), Holandska (55 %), Francúzska (51 %) a Dánska (50 %) si myslí, že antisemitizmus sa zintenzívnil.

Ako dopadol prieskum na Slovensku?

20 % opýtaných vníma antisemitizmus ako problém na Slovensku (v rámci celej EÚ je to 50 %), 70 % nevníma antisemitizmus u nás ako problém (EÚ 43 %). Pálčivejšie u nás antisemitizmus vnímajú skôr ľudia vo veku nad 25 rokov (23 – 20 %), u mladých Slovákov do 25 rokov je na úrovni približne 11 %. Antisemitizmus v médiách u nás nie je problémom podľa 66% Slovákov (EÚ 49 %). Antisemitizmus v politickom živote na Slovensku nie je problémom podľa 64% opýtaných (EÚ 46 %).

Antisemitizmus na internete, vrátane online sociálnych sietí u nás, nie je problémom podľa 56 % opýtaných (EÚ 33 %). Popieranie genocídy židovského ľudu- holokaustu u nás je problémom podľa 32 % respondentov (EÚ 53 %). 29 % Slovákov si myslí, že ľudia sú vo všeobecnosti dobre informovaní o histórii, zvykoch a tradíciách slovenských židov (EÚ 27 %).

Celoeurópskeho prieskumu sa zúčastnilo 27 600 občanov z 28 členských štátov EÚ.

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.