[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Miesto: Brusel„Vždy budem pozorne sledovať vývoj Európy – mojej najväčšej celoživotnej lásky. Som hrdý na to, že som mohol aj svojou troškou prispieť k tejto veľkolepej ceste, vďaka ktorej sme dosiahli to, čo sa pred približne 60 rokmi zdalo nemožné. A viem, že budúcim generáciám, ktoré poznajú len zjednotenú a mierovú Európu, sa zajtra podarí dosiahnuť to, čo sa nám dnes zdá nemožné.“ uviedol vo svojom prejave Jean-Claude Juncker.
Pri tejto príležitosti dnes EK vydala zhrnutie výsledkov Investičného plánu pre Európu – nazývaného aj Junckerov plán, ktorý sa veľmi osvedčil pri podpore zamestnanosti a rastu v celej EÚ. Investície, ktoré uskutočnila skupina Európskej investičnej banky (EIB) s podporou Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý bol zriadený v rámci Junckerovho plánu, pomohli zvýšiť hrubý domáci produkt (HDP) EÚ o 0,9 % a vytvoriť 1,1 milióna pracovných miest. Do roku 2022 sa HDP EÚ v dôsledku Junckerovho plánu zvýši o 1,8 % a vznikne 1,7 milióna pracovných miest (podľa najnovších výpočtov Spoločného výskumného centra (JRC) a ekonomického oddelenia skupiny EIB)
K októbru 2019 má Junckerov plán podľa očakávaní zmobilizovať v celej EÚ dodatočné investície v hodnote 439,4 miliardy eur. Očakáva sa, že lepší prístup k financiám bude odteraz mať viac než jeden milión startupov a malých podnikov. Približne 70 % z očakávaných zmobilizovaných investícií pochádza zo súkromných zdrojov. Junckerov plán teda splnil svoj cieľ prilákať súkromné investície.
Kto získal finančné prostriedky?
Vďaka Junckerovmu plánu EIB a jej dcérska spoločnosť na financovanie malých podnikov Európsky investičný fond (EIF) schválili financovanie takmer pre 1 200 operácií a sú pripravené poskytnúť rizikové financovanie viac než miliónu startupov a MSP v najrôznejších sektoroch hospodárstva a vo všetkých 28 krajinách EÚ.
Aký prínos má Junckerov plán pre občanov a podniky?
Okrem financovania inovačných projektov a nových technológií podporil Junckerov plán aj iné ciele EÚ, napríklad v oblasti klímy, sociálnej a dopravnej politiky.
Od septembra 2019 bolo okrem toho na Európskom portáli investičných projektov, čo je online miesto stretávania pre predkladateľov projektov a investorov, uverejnených viac než 890 projektov. Pochádzajú zo všetkých hlavných odvetví hospodárstva EÚ a celková navrhovaná výška investícií dosahuje 65 miliárd eur. Viac než 60 projektov uverejnených na portáli dostalo finančné prostriedky. Portál zároveň ponúka aj ďalšie služby – organizuje napríklad podujatia, ktorých cieľom je sprostredkúvanie obchodných partnerstiev.
Podrobnosti:
Junckerova komisia v infografikách
Koniec obsahu.
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Copyright © 2025
Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
.
Koniec stránky.